Neomark Patent Ofisi

ENDÜSTRİYEL TASARIM

Endüstriyel Tasarım

Tasarım, bir ürünün tümü veya bir parçasının insan duyuları ile algılanabilen, şekil, çizgi, renk, biçim, doku, malzemenin esnekliği veya süslemesi gibi çeşitli unsur veya özelliklerin oluşturduğu görünümü tanımlamaktadır. Bilinen ve kullanılan tasarımlar dışında, farklı tasarlanabilen ürünlerin yeni ve özgün tasarımları, sahibine ticari olarak avantaj sağlar.

Endüstriyel tasarım, görsel ya da teknik anlamda yeni ürün oluşturmanın temeli ve bugün şirketlerin rekabetçe üstün olmak için kullandıkları en önemli araçlardan biridir. Farklı, estetik, yaratıcı, maddi getirisi yüksek olan endüstriyel tasarımların tescili ve korunması için öncelikle sahibi adına tescil edilmesi gerekir. Firmalar rekabetin kötü etkilerinden korunmak için ve en önemlisi rekabette üstün olmak için görsel yenilikler de üretmeli ve bu yeniliklerini tasarım tescilleri ile koruma altına almalıdırlar. NeoMARK Patent olarak tasarımınızı tescilliyor ve koruyoruz.

Endüstriyel tasarım tescili ile tasarımın korunabilmesi için bir kaç özellik gerekmektedir;
- Bir tasarımın aynısı, başvuru veya rüçhan tarihinden önce dünyanın herhangi bir yerinde kamuya sunulmamış olması gerekir. Tasarım eğer sadece küçük ayrıntılarda farklılık gösteriyorlarsa aynı kabul edilir. Bu tasarımlar dışında farklı tasarımlar tescillenebilir.

- Ayırt edici nitelik
Ayırt edici kavramı, bir şeye özgün nitelikleri, özellikleri belirtmeyi tanımlar. Bir endüstriyel tasarımın bilgilenmiş kullanıcı üzerinde bıraktığı izlenim ile diğer bir tasarımın böyle bir kullanıcı da bıraktığı izlenim arasında belirgin bir farklılık oluşuyorsa bu tasarım ayırt edici niteliğe sahip demektir.

Endüstriyel tasarımların en temel dayanağı olan görsel yenilikler hayatımızın tüm alanlarında uygulanabilmektedir. Konfeksiyon tasarımından ayakkabı tasarımına, halı deseninden otomobil tasarımına, süs eşyasından çanta tasarımına, mutfak eşyasından tıbbi aletlerin tasarımına kadar her sektörde görsel yenilikler yapılmaktadır.