Neomark Patent Ofisi

MARKA TESCİLİ NE KADAR SÜRER?

Marka Tescili Ne Kadar Sürer?

Marka başvurusu yapılmadan önce aynı başvuru yapılıp yapılmadığı tarafımızca veya Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından araştırılır.(Bu araştırmalar % 80 olasılıkla markanın daha önce başkası adına tescil edilip edilmediğini gösterir.Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yapılan araştırmalar ücretlidir.)

Marka Başvurusu yapıldıktan sonra Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından Şekli inceleme (Başvuru Evraklarının doğruluğu ) ve daha sonra Benzerlik araştırması yapılır.Bu araştırmalar ortalama 2-4 ay sürmekte olup sonucunda olumlu görülen başvurular Resmi Marka Bülteni ile 2 ay süre ile 3.şahısların itirazı için ilan edilir.Bu süre içerisinde itirazlar yapılır.Herhangi bir itiraz olmadığı taktirde tescil kararı alınarak Resmi Marka gazetesi ile tescil edilir.

Marka Başvurusu itiraz olmadığı takdirde Başvuru tarihinden İtibaren 6-8 ay içerisinde sonuçlanmaktadır.
Marka koruma süresi 10 yıldır. Süresi sona eren marka yenilenebilir. Yenileme süresi 10 yılın bitimine 6 ay kala yapılırsa ödenecek harç düşük olacaktır. 10 yılı 6 ay geçtikten sonra yapılan müracaatlarda geçerlidir. Ancak yatırılacak olan harç miktarı artar.